Plan działań

Punktem startowym dla naszej akcji była oczywiście informacja o chorobie naszego kolegi, o której dowiedzieliśmy się niespełna dwa tygodnie temu. Sebastian we wrześniu ubiegłego roku usłyszał diagnozę: rak jelita grubego z przerzutami. Więcej informacji znajduje się pod linkiem: https://pomagam.pl/pomocsn

Natychmiast rozpoczęliśmy zbiórkę środków i całkiem nieźle sobie z tym radzimy. Ale równocześnie zaczęliśmy się zastanawiać dlaczego Sebastian, przecież nie był w grupie ryzyka, co można byłoby zrobić, żeby wcześniej wykryć chorobę ?, itp. W trakcie naszych rozmów, zarówno z Sebastianem, jak i wśród osób koordynujących pomoc, po przekopaniu internetu w poszukiwaniu wiadomości na temat profilaktyki oraz metod wykrywania raka jelita grubego, uznaliśmy, że nasza własna wiedza jest bardzo ograniczona. Oczywiście wszyscy słyszeli o kolonoskopii ale odkryliśmy również, że istnieje metoda „domowa” i jest to wykonywanie testów na krew utajoną w kale FOB. Taki test można kupić w aptece bez recepty i wykonac badanie w domu.

Dlatego ogólnie mówiąc, oprócz zbiórki środków na leczenie Sebastiana, co będzie nadal naszym nadrzędnym celem, chcemy pracować nad edukacją na początku, naszego miasta a następnie gminy. Piastów k. Warszawy to druga (2) w woj. mazowieckim pod względem ilości mieszkańców na m2, gmina. Mamy więc kogo edukować !

Jak chcemy to robić ? Są 3 obszary:

1. – profilaktyka, zdrowy tryb życia, sport, odpowiednie odżywianie itd.
  2. – wykrywanie: domowe testy, skupienie się na grupie wiekowej 40-50
  3. – wykrywanie: kolonoskopia, skupienie się na grupie wiekowej 50+, oraz osobach z grup ryzyka.

Jakie mamy plany ? Poniżej lista zaplanowanych już wydarzeń:

28.03.2019 – największy trening fitness w Piastowie, prowadzony przez Family Fitness (plakat w załączeniu), będziemy informować o planowanej akcji edukacyjnej oraz rozdawaniu testów 31/03 na biegu,

29.03.2019 – strefa kibica Pivot Piastów, będziemy informować o planowanej akcji edukacyjnej oraz rozdawaniu testów 31/03 na biegu,

31.03.2019 – bieg : http://www.mosir.piastow.pl/2019/03/13/grand-prix-piastowskich-biegow-historycznych-bieg-polskiego-panstwa-podziemnego-zapisy-2/, limit biegaczy to 200 osób, ale zawsze wokół tego wydarzenia zbiera się grupa fanów biegania oraz kibiców, na tym wydarzeniu chcemy rozpocząć akcję edukacyjną oraz rozpocząć rozdawanie testów FOB wraz z ulotkami.

01-05.2019 – Kiermasz i warsztaty  w SP nr 2 w Piastowie, tutaj będziemy się skupiać na zbiórce.

06.04.2019 – Teatrzyk dla Dzieci i The Voice of Piastów, tutaj będziemy się skupiać na zbiórce, ale będzie również punkt informacyjny dla rodziców, z rozdawaniem ulotek i testów.

13.04.2019 – Poranek filmowy , tutaj będziemy się skupiać na zbiórce, ale będzie również punkt informacyjny dla rodziców, z rozdawaniem ulotek i testów.

1-3.05.2019 – Dni Piastowa, akcja zbiórkowa i edukacyjna.

06.2019 – Wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Piastowie, dotyczący profilaktyki, wczesnego wykrywania, i metod badania: testy FOB i kolonoskopia. Pomimo tego, że są to osoby juz 50+ i dla nich będziemy skupiać się na przekazaniu informacji nt. kolonoskopii to są to również osoby, które mają dzieci w wieku 40-50 i przez naszych seniorów, chcemy dotrzeć do ich dzieci.

09.2019 – warsztaty kulinarne przygotowane pod nadzorem dietetyka oraz prezentacje live-cooking potraw zdrowych ale pokazując to, że mogą być smaczne i ładnie wyglądać.

Oprócz tego mamy już zgłoszenia od klubów fitness, z którymi będziemy planować dalsze wydarzenia skupiające się na promowaniu zdrowego stylu życia.

Rozpoczynamy też współpracę z Ośrodkiem Zdrowia i mamy poparcie Burmistrza Miasta Piastowa.

Traktujemy te nasze działania jako 3 kroki, żeby powiedzieć rakowi jelita grubego stop. Być może z Państwa perspektywy i skali to nie jest dużo, ale jak na 1,5 tygodnia naszej aktywacji uważam, że udało nam się wykonać już bardzo dużo. A będzie tego jeszcze więcej.

Mamy też już utworzoną stronę na FB https://www.facebook.com/PoMOCmaMOC/. W ciągu kilku godzin od jej uruchomienia mamy ponad 200 polubień. Dziś pojawi się pierwszy post „edukacyjny” i od dzisiejszego wieczora będzie promowana na portalach miejskich Piastowa i okolic, żeby zwiększyć jej zasięg !

Na grupie na FB LICYTACJE na rzecz akcji "PoMOC dla Sebastiana" licytujemy przekazane nam dary. Może ktoś z Państwa chciałby wspomóc akcję i przystąpić do licytacji ? Link: https://www.facebook.com/groups/414629202632570/permalink/421164651979025/. Osoby chętne dodamy do grupy ! Całość środków z licytacji zasila konto kolegi na Pomagam.pl

Mam nadzieję, że uznają Państwo, że mamy potencjał i zechcecie nas wesprzeć w naszych działaniach.