Witajcie w grupie mądre sówki

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi naszej grupy

4– latki

Grupa pracuje od: 7.30 – 16.30

                Nauczycielki:

                                                  mgr Agnieszka Szramkowska

                                                 mgr Monika Wroniszewska

                                                 mgr Edyta Niemirska – Mali

 

                 Asystentka: Ewa Kordys – Godlewska/ Halina Klimiuk

 

                 Woźna oddziałowa: Renata Majchrzak

 

 

My jesteśmy Mądre Sówki

Pracowite, jak te mrówki.

Bystre oczy, mądre główki

Takie cechy mają sówki.

 

Zamierzenia dydaktyczno- wychowawcze

 1. Witamy w przedszkolu.
 2. Wakacyjne wspomnienia.
 3. Moja droga do przedszkola.
 4. Nadeszła jesień.
 1. Jak jesienią dbać o zdrowie?
 2. Kto pracuje w przedszkolu?
 3. Jakie są moje supermoce?
 4. Co mogę robić jesienią?
 5. Jakie są moje obowiązki?
 1. Co powinienem wiedzieć o Polsce?
 2. Projekt edukacyjny – Misie, miśki i niedźwiedzie
 3. To co ważne

1.     Co cieszy Mikołaja?

2.     Magii czas zbliżają się Święta Bożego Narodzenia – projekt edukacyjny

3.     Skąd wiem, że mija czas?

 1. Skąd wiemy, że mija czas?
 2. Kto dokarmia zimą zwierzęta?
 3. Za co kocham swoją Babcię i Dziadka.
 4. Za jaką postać przebiorę się na bal?

1.     Przedsiębiorcza Trójeczka

2.     Chronimy dzieci – cykl zajęć z zakresu profilaktyki przemocy i wykorzystywania seksualnego

3.     Projekt edukacyjny Dinozaury

 1. Jaka jest moja ulubiona baśń?
 2. W poszukiwaniu wiosny – projekt edukacyjny
 3.  Gdzie mieszka sztuka?

1.     Jakie wzory i kolory mają pisanki?

2.     W tekturowym świecie dobrze bawić się będziemy

3.     Czego potrzebują zwierzęta?

4.     Polska – projekt edukacyjny

 1. Majowa łąka – projekt edukacyjny
 2.  Czego życzę rodzicom?
 3.  Czego dzieci potrzebują do szczęścia?

Powrót do przedszkola

Wakacje były cudowne, ale szybko się skończyły. Mądrymi Sówkami jesteśmy i świetnie się w naszym przedszkolu bawimy. 

Obrazek z nad morza

Wakacje wspominamy i obrazek z nad morza z masy solnej tworzymy. 

Dzień Kropki

Dzień Kropki obchodzimy i o naszych talentach, mocnych stronach mówimy. Ten dzień w naszej grupie był prawdziwym świętem pomysłowości, kreatywności, odwagi, odkrywania swoich mocnych stron, tworzenia, działania i dobrej zabawy!!! 

Urodziny

Urodziny obchodzimy i świetnie się przy tym bawimy. 

Jesienne zajęcia z wykorzystaniem metody C. Orffa

Podczas wyprawy do krainy Gazetowo dzieci kształtowały inwencję twórczą, własnych kompozycji słownych, muzycznych i ruchowych. Mądre Sówki miały możliwość spontanicznych działań i wyrażania radości. 

W tekturowym świecie dobrze bawić się będziecie – Ogólnopolski Projekt Edukacyjny

Projekt ekologiczny „W tekturowym świecie dobrze bawić się będziecie” ma być nie tylko świetną zabawą, ale przede wszystkim zalążkiem edukacji proekologicznej. Projekt ma zachęcić do odkrywania świata, ma pobudzić kreatywność, ma dawać radość tworzenia ale przede wszystkim ma pokazywać jak wiele zależy od nas samych. Podobnie jak robiliśmy to podczas praktykowanego w naszej grupie „Tygodnia bez zabawek”. Podczas działań w ramach projektu dzieci będą poznawać rolę papieru, tektury oraz kartonu w życiu, rozbudzać kreatywność , kształtować sprawczość i samodzielność, nabierać pewności siebie i kształtować własną wartość.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dzisiaj (29 września) obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ustanowione przez Polską Izbę Książki w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży, współzałożycielki „Płomyka”. Głównymi beneficjentami tego święta są dzieci. Głośne czytanie stymuluje ich rozwój, pobudza wyobraźnię i wzbogaca słownictwo. Jest też wspaniałą formą wspólnie spędzonego czasu, która pomaga w budowaniu więzi z dzieckiem. W naszym Przedszkolu kadra czytała przedszkolakom rymowaną wersję bajki „O królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach”, natomiast zaproszeni goście czytali wspaniałą „Lokomotywę” J. Tuwima. Mądre Sówki odwiedziła również babcia Dominika, która popołudniową porą czytała nam „Przygody Piotrusia Królika”. Serdecznie dziękujemy za  poświęcony nam w tym dniu czas. 

Jesienna matematyka

Wiewióreczka małą zapasy swe liczyła, Mądre Sówki pomagały i w słoiki je wkładały. 🙂

Dzień chłopaka

30 września obchodziliśmy w naszej grupie szczególne święto czyli Dzień Chłopaka. Z okazji tego święta wszyscy nasi chłopcy zostali odznaczeni krawatem „Super Chłopaka”. W tym wyjątkowym dniu wszystkie dziewczynki zaśpiewały chłopakom uroczyste „Sto lat”. Dzień upłynął nam na wspólnej zabawie i tańcach. Mamy nadzieję, że tym drobnym gestem sprawiłyśmy radość naszym chłopcom i z przyjemnością będziemy wspominać ten dzień.

Kisimy kapustę

O zdrowie dbamy i kapustę kiszoną spróbujemy zrobić sami. Przygotowując posiłek można w doskonały sposób ćwiczyć rękę, koordynację wzrokowo – ruchową oraz umiejętności posługiwania się sprzętem kuchennym. Dzieci w przygotowania zaangażowane  ogromnie były i samodzielnie kapustę ukisiły. Dziękujemy serdecznie Rodzicom za dostarczenie potrzebnych nam materiałów. 

Jesienna gimnastyka

Gimnastyka dobra sprawa, dla nas wszystkich to zabawa…..

Dzień drzewa

Tego dnia w Mądrych Sówkach odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew, dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Poznały także etapy wzrastania drzewa. Malowały drzewa palcami oraz wspólnie wykonały drzewo z tektury, które ozdobiło jesienny kącik przyrody. 

Sztuka o sztućcach

Włóż widelec, przyłóż ruch i wykonaj piły ruch…. to od dziś często powtarzane słowa ze „Sztuki o sztućcach w Mądrych Sówkach”. Drogi Rodzicu ucz swoją pociechę samodzielności, doceniaj próby….

Bajka o jesiennym jeżyku – teatrzyk

Dziś w przedszkolu teatrzyk mamy i wspólnie go oglądamy. 

Dyniolandia – Farma Wuja Toma

 

Dyniolandia fajna sprawa, do zabaw na dworze doskonała. A co w niej robiliśmy? W głowie się nie mieści ile atrakcji tam mieliśmy… 

Sensoryczne zabawy Mądrych Sówek

Głównym celem zabaw sensorycznych jest optymalne wspieranie rozwoju mózgu, czyli umiejętność posługiwania się zmysłami, które w każdej chwili przekazują tysiące informacji do mózgu, gdzie są łączone i przetwarzane w celu jak najlepszego zareagowania. Zabawy sensoryczne również goszczą w naszej grupie ponieważ: wspomagają poprawny kierunek położenia ciała w stosunku do podłoża, doskonalą kontrolę ruchów głowy i tułowia, ułatwiają odbieranie i przetwarzanie bodźców, wzmacniają prawidłowe napięcie mięśniowe, usprawniają koordynację ruchu gałek ocznych, przyspieszają i sprzyjają rozwojowi mowy, wpływają na harmonijną pracę układu nerwowego, stymulują dzieci do poznawania i odkrywania świata.

Święto Niepodległości – 11 listopada 

Już po raz kolejny przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Piastowie w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku był to czwartek, 10 listopada. W ten sposób chcieliśmy włączyć się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wdrażamy dzieci do poszanowania symboli narodowych oraz kształtujemy postawę patriotyczną. Dzieci w strojach galowych o godzinie 11:11 zaśpiewały Hymn razem ze wszystkimi nauczycielami oraz pracownikami niepedagogicznymi Przedszkola Miejskiego. Dzieci z Mądrych Sówek przez cały tydzień uczyły się o Polsce w ramach tematu kompleksowego „Co powinienem wiedzieć o Polsce?”

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” Wiesława Szymborska

Cóż więcej można dodać…Czytajmy! Czytajmy dzieciom w każdym wieku…Podczas czytania wspomagamy rozwój mowy, słownictwa czynnego i biernego, rozwijamy umiejętność rozumienia świata, zdobywania wiedzy i wyobraźnię, ćwiczymy pamięć i koncentrację uwagi oraz rozwijamy zainteresowania. A więc serdecznie do Mądrych Sówek zapraszamy Babcie, Dziadków, Mamusie i Tatusiów, starsze Rodzeństwo do porannego czytania. 

Zabawy z wiatrem 

Mądre Sówki miały dziś okazję zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat wiatru, jego właściwości oraz jego metodami wykorzystania przez ludzi. Szukały odpowiedzi na pytanie, gdzie jest powietrze? Prowadziły obserwacje ruchu powietrza, poznawały sposoby wprowadzania w ruch lekkich przedmiotów.

Listopadowe aktywności Mądrych Sówek

W listopadzie Spangebob’a na konkurs robiliśmy, o obowiązkach domowych i rodzinie rozmawialiśmy, z chustą animacyjną świetnie się bawiliśmy a także z kasztów cyfry układaliśmy. 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku ten dzień wypada w niedzielę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w poniedziałek – 21 listopada. Dokładnie w poniedziałek wszystkie Mądre Sówki przyszły do Przedszkola ubrane na niebiesko. Podczas zajęć dydaktycznych dowiedziały się co to takiego jest Konwencja o prawach dziecka, jakie są tam prawa wypisane i kto powinien ich przestrzegać. Na sali gimnastycznej wspólnie z całą społecznością Przedszkola obejrzały film edukacyjny z  ramienia UNICEF oraz przyklejały na przedszkolnym korytarzu wycięte z niebieskiego papieru swoje dłonie. 

Pierwszy śnieg

Radości i zabaw na śniegu było bez liku. Tak Mądre Sówki powitały pierwszy śnieg.

Zajęcia metodą Sensoplastyka®

Sensoplastyka® wpływa na optymalny rozwój całego organizmu. Stymulując receptory wpływamy na rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Im jest ich więcej tym „łatwiej” nam się myśli, tym sprawniej przebiegają wszelkie procesy analizy i syntezy w umyśle małego i starszego dziecka. Dlaczego nie może pojawić się w Mądrych Sówkach? Zajęcia odbyły się po raz kolejny w grupie, dzieci były niesamowicie zaangażowane. Sprawdzały jaką mają wrażliwość sensoryczną i jaka masa sensoryczna podoba im się najbardziej. Eksperymentowały z mąką ziemniaczaną, kolorową wodą oraz mąką pszenną. Fantastycznie dzieci się bawiły. 

Misie, miśki i niedźwiedzie – projekt edukacyjny

Jak wiadomo nie od dziś dzieci kochają misie, miśki i niedźwiedzie. W trakcie projektu dzieci poznały różnorodne informacje i ciekawostki dotyczące niedźwiedzi. Stworzyły plakaty o niedźwiedziu brunatnym, niedźwiedziu polarnym oraz pandzie wielkiej. W sali przedszkolnej zbudowały z kartonów i materiałów gawrę Poznały historię powstania pluszowego misia oraz sposoby jego produkcji. Dzieci uczyły się poszanowania zabawek. Wzmacniały poczucie własnej wartości i wiary w swoje możliwości poprzez wykonywanie prac plastycznych. Na zakończenie i podsumowanie projektu edukacyjnego odbyło się zajęcie otwarte dla Rodziców połączone z elementami Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Wykonały dzieci również z pomocą Nauczyciela książeczkę aktywizującą dla młodszych kolegów z grupy Jeżyki. Brały udział w przedszkolnym konkursie plastycznym oraz wewnątrzgrupowym konkursie na „Rymowankę o Misiu”

https://www.youtube.com/watch?v=xg3yB01GJvk

Mikołajki

Dzień mikołajek,
To nie dzień bajek,
Tu wszystko stać  może….Dzieci z grupy Mądre Sówki wierzą i prezenty książkowe od Mikołaja dostały. Do każdej książki był dołączony list własnoręcznie przez Mikołaja podpisany. Mikołaj natomiast w dniu swojego święta wysłuchał zaśpiewanej przez dzieci piosenki. 

Świąteczny czas 

Świąteczny czas to aktywny czas w Mądrych Sówkach. Dzieje się dużo, również sensorycznie… Dzieci ćwiczą nieustannie. Przygotowany występ bożonarodzeniowy wypadł wspaniale. Kartki świąteczne, które dzieci wykonały z rodzicami w ramach warsztatów powędrowały do chorych dzieci. 

Pierniczki

Ojej cóż za zapach

cynamon goździki

coś mi się wydaje

że ktoś upiekł  pierniki….( „Świąteczne pierniki” A. Bednarek)

 

Smart Kids Planet 

Mądre Sówki odwiedziły najbardziej doświadczalną salę zabaw. Dzieci doświadczały, uczyły się i konstruowały…Zabaw i zajęć nie było końca.

Garnizon Sztuki – Gdzie jest Buteleczka?

Mądre Sówki odwiedziły tym razem Garnizon Sztuki. Spektakl wizualno muzyczny bardzo zaciekawił dzieci. Dowiedziały się jak segregować śmieci, do jakich pojemników wkładać plastik. Buteleczka zostawiona na plaży trafia do Oceanu gdzie spotyka ja mnóstwo przygód, o których niech Państwu dzieci opowiedzą. 

Na karnawał czas…

W karnawale, w karnawale
Dookoła wielkie bale,
Gdy orkiestra pięknie gra,
Dobry humor każdy ma!

Bal maskowy, bal maskowy
Jest naprawdę pomysłowy,
Można przebrać się za jeża,
Krasnoludka lub rycerza.  (Z. Dmitroca)

Dzień Bezpiecznego Internetu 

Edukacja w zakresie bezpieczeństwa w sieci jest bardzo istotna. Chociażby dlatego, że dzieci już od najmłodszych lat mają dostęp do telefonów, tabletów i komputerów. Dla dzieci Internet stał się częścią codziennej rzeczywistości – od komunikowania się po naukę, granie w gry, czy oglądanie filmików. Niestety nie wszystkie treści, filmy, aplikacje są odpowiednie dla naszych dzieci. Dlatego Mądre Sówki uświadamiamy i o bezpieczeństwo ich dbamy.   

Walentynki

Dzieci również mogą obchodzić Walentynki. Ich serca są pełne miłości, wdzięczności, serdeczności…Kochajmy je i okazujmy rodzicielską miłość każdego dnia.

W świecie dinozaurów – projekt edukacyjny

W ostatnim tygodniu lutego rozpoczęliśmy trwający do 3 marca  projekt edukacyjny o dinozaurach. Dzieci  są zafascynowane tym tematem i mają ogromną wiedzę, którą z nauczycielami udało nam się poszerzyć. Mądre Sówki w ramach projektu tworzyły prace plastyczne, techniczne, origami a także uczyły się kodowania i programowania z Photonem i tablicą multimedialną. W trakcie projektu odwiedziła nas mama Pawełka, która przedstawiła dzieciom prezentację dotyczącą dinozaurów i przyniosła do grupy część imponującej kolekcji dinozaurów naszego kolegi Pawełka.  Na zakończenie projektu stworzyliśmy w przedszkolu kino dzieci mogły obejrzeć wspólnie film. 

Wizyta w Bibliotece Miejskiej

8.03.2023 dzieci były gościły w Bibliotece Miejskiej w Piastowie. Podczas wizyty Pani Monika oprowadziła nas po Bibliotece. Opowiedziała co takiego można robić w bibliotece, jakie wyróżniamy książki, jak zbudowana jest książka. Dzieci dowiedziały się jakie obowiązki ma bibliotekarz. Oglądały, dotykały i zachwycały się dostępnymi w bibliotece książkami. Dla odwiedzających bibliotekę czytelników Mądre Sówki zostawiły przygotowane własnoręcznie zakładki. 

Dzień Kobiet 

Dla mamy, pani, dla dziewczynek,
w domu i w szkole, na wycieczce,
każdego dnia dobry uczynek –
to jest od chłopców drobny upominek.

Dzień Mężczyzn 

Dżentelmenem być to ważna sprawa, bo z takim superchłopakiem wspaniała jest nauka i zabawa!!!

Robimy pizzę – warsztaty

Co dzieci lubią jeść najbardziej? Zdecydowanie pizzę. Podczas warsztatów dzieci miały okazję ozdobić flamastrami swoją czapkę i fartuszek pizzaiolo, uformować i rozwałkować ciasto. Samodzielnie komponowały pizzę ze swoich ulubionych składników.  

Zdrowe soki

W piątek 17.03 odwiedziła nas Pani Iza, mama Dominika. Wspólnie z dziećmi przygotowała sok: wieloowocowy, pomarańczowy, jabłkowy oraz marchewkowy. Dzieci dowiedziały się dużo na temat witamin, próbowały wszystkich soków oraz poczęstowały swoimi wytworami personel Przedszkola. Serdecznie Pani Izie dziękujemy za przeprowadzenie warsztatów i zachęcenie dzieci do picia zdrowych napojów. 

Niesamowity Dziadek

W piątkowe popołudnie odwiedził naszą grupę niesamowity dziadek Pawełka – dziadek z gitarą. Podczas spotkania uczył dzieci rysować za pomocą liter i cyfr zwierzęta,  przeczytał wiersz, muzykował razem z dziećmi. Mądre Sówki dowiedziały się również mnóstwo informacji o gitarze, a także podejmowały próby samodzielnego grania. Już czekamy na kolejną wizytę….

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. My w Przedszkolu obchodziliśmy go w tym roku 3 kwietnia w poniedziałek. Od  2008 r. celem tego Dnia jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Mądre Sówki tego dnia przyszły do Przedszkola ubrane na niebiesko, wysłuchały opowiadania pt. „Asik” z książki ABC Empatii, malowały rękę farbą w kolorze niebieskim i odbijały dłoń na kartce, by mógł powstać piękny kwiat oraz stemplowały pomponami wielkie serce na znak solidarności z dziećmi ze spektrum. Tego dnia dzieci wskazywały podobieństwa między dziećmi z autyzmem, a dziećmi normatywnymi: dążenie do szczęścia, radości z zabawy, potrzeby posiadania przyjaciół. wskazanie podobieństw między dziećmi z autyzmem, a dziećmi normatywnymi (dążenie do szczęścia, radość z zabawy, potrzeba posiadania przyjaciół. Dzieci wzięły również udział w Niebieskich Igrzyskach.