Dzień Głośnego Czytania

29 września 2023 r. nasze Przedszkole we współpracy z rodzicami włączyło się do akcji „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania” w ramach projektu edukacyjnego „Cała Polska czyta dzieciom”. Święto to zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. W tym dniu przedszkolaki w swoich grupach z wielkim entuzjazmem czekały na gościa, który czytał klasykę literatury dziecięcej.

To była pouczające spotkanie z książeczką. Ważne jest bowiem, aby dzieci oswoiły się z literaturą już od najmłodszych lat. Nauczyciele w przedszkolu codziennie zapoznają dzieci  z poezją czy prozą, czytając podczas leżakowania maluszkom lub na zajęciach dydaktycznych. Wiele satysfakcji przynosi jednak czytanie przez mamę lub tatę kolegi, koleżanki z grupy. Dziękujemy pięknie za przybycie Rodziców do przedszkola i udział w akcji czytelniczej.

Czytanie to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu nie tylko w przedszkolu, ale również w każdej rodzinie. Zachęcamy do głośnego czytania dzieciom chociaż 20 min. dziennie. W tym roku będziemy realizować projekt własny pt. „Baśnie, bajki, bajeczki z Piastowskiej Trójeczki”, autorstwa nauczyciela Beaty Jaszczycha, który realizuje zadania czytelnicze w przedszkolu. Sposobów na czytanie jest wiele czy to czytanie pod chmurką, czy w ogrodzie, czy to w bibliotece. Wszystkim przedsięwzięciom przyświeca jeden cel – rozbudzanie zainteresowania literaturą i książką oraz rozwój osobowości.

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest to sposób – czytajmy dzieciom! Badania naukowe potwierdzają:

GŁOŚNE CZYTANIE DZIECKU:

·         Buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem,

·         Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka,

·         Rozwija język, pamięć, wyobraźnię,

·         Uczy myślenia, poprawia koncentrację,

·         Wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka,

·         Ułatwia naukę, pomaga podnieść sukces w szkole,

·         Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu,

·         Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów,

·         Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

Czytanie dziecku od najmłodszych lat rozwija jego osobowość i wzbogaca słownictwo, więc Czytajmy Dzieciom, bo wtedy „czytamy” również własne dziecko.