You are currently viewing Szkoła Pamięta

Szkoła Pamięta

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, w której nasze Przedszkole  wzięło po raz kolejny udział. W ramach udziału w akcji grupy: Pszczółki, Mądre Sówki i Tygryski odwiedziły, posprzątały i zapaliły znicze w lokalnych miejscach pamięci. Nauczyciele grup: Pszczółki, Krasnale, Biedronki, Mądre Sówki oraz Słoneczka przygotowali gazetkę w holu Przedszkola oraz zadania dla dzieci i ich rodziców. Dzieci mogły pomalować kredkami flagę Polski, obejrzeć stroje ludowe oraz polskie stroje wojskowe. Rodzice zaznaczali na mapie miejsce swojego pochodzenia oraz czytali swoim pociechom Kodeks Młodego Patrioty.

Każda z grup omawiała temat kompleksowy związany z Polską i odzyskaniem Niepodległości, a także wykonała tematyczne prace plastyczne i techniczne. W ramach jednego z zajęć dzieciom z grupy Tygryski przybliżona została postać J. Piłsudskiego. Dzieci obejrzały fimy edukacyjne :  Z albumu Dziadka – historia Józefa Piłsudskiego oraz Kasztanka – z cyklu Co by było, gdyby zwierzęta mówiły?, spróbowały ciepłej, mocnej i bardzo słodkiej herbaty jaką pijał Piłsudski. Każde dzieci wykonało również wąsy Marszałka Józefa. W grupie Pszczółki
i Tygryski nauczyciele czytali wychowankom opowiadania o Józefie Piłsudskim.

Grupy 5-letnie Biedronki i Mądre Sówki przygotowały dla całej społeczności przedszkolnej występ z okazji 105 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wierszy i piosenek patriotycznych w wykonaniu swoich starszych kolegów.

Po przedstawieniu teatralno – muzycznym  przyszedł czas na naukę przez zabawę w stacjach zadaniowych. Każda z grup przygotowała zadanie do wykonania dla swoich kolegów i koleżanek. I tak:

Grupa Pszczółki – flaga wyklejana bibułą

Grupa Krasnale – zadania wplecione w patriotyczne pląsy

Grupa Biedronki – duża kolorowanka z mapą Polski

Grupa Mądre Sówki – godło Polski malowane palcami

Grupa Tygryski – filmy edukacyjne i zadania w aplikacji genial.ly na tablicy multimedialnej

Grupa Słoneczka – zakodowana w wierszu flaga Polski

Pracy i zabawy podczas podróży po salach było co nie miara. Dzieci bardzo aktynie i z wielkim zaangażowaniem podejmowały przygotowane wyzwania.

O godzinie 11:11 spotkaliśmy się całą przedszkolną społecznościom by razem zaśpiewać Hymn Polski. Przed biało – czerwonym podwieczorkiem (kanapka z dżemem i serkiem) przybyliśmy na salę gimnastyczna by przy akompaniamencie piania zaśpiewać piosenki o Polsce, po których w Przedszkolu rozbrzmiały pieśni ułańskie, wojskowe i powstańcze.